NASA pomalu otevírá uzamčené brány do vesmíru

Když se řekne NASA, každému se jistě vybaví Národní úřad pro letectví a vesmír. Mnozí si vzpomenou i na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS. Obojí je správně. Pro úplnost ještě doplníme, že tato organizace nese anglický název National Aeronautics and Space Administration. Agentura, která primárně cílí na kosmický program.

Jaké jsou prvopočátky vzniku vesmírného úřad?

Na počátku všeho byl Národní poradní výbor pro letectví známý jako National Advisory Committee for Aeronautics. Teprve až posléze vzniklo plnohodnotné NASA a převzalo všechny zaměstnance tehdejší NACA. Pokud Vás zajímá časová posloupnost těchto událostí a mnohé další informace, začtěte se do tabulky prezentované níže.

PředmětHodnota
Vznik NACA1915
Vznik NASA1958
Počet zaměstnancůPřes 17 tisíc
RozpočetPřes 22 miliard USD
Informace související se vznikem organizace NASA.

Informace spojené s počtem zaměstnanců a celkovým ročním rozpočtem Národního úřadu pro letectví a vesmír se pojí s rokem 2020.

Nejznámější středisko NASA

Vesmírná agentura má pochopitelně své hlavní středisko, které se nachází na Floridě. Je to Kennedyho vesmírné středisko a je označováno zkratkou KSC. Jedná se o kosmodrom, z něhož od roku 1968 startují pilotované projekty. Samotná centrála organizace je situována ve Washingtonu. Vedle zmiňovaného kosmodromu jsou to však i ostatní méně známá střediska nacházející se v různých částech Spojených států amerických.

Projekty NASA pod drobnohledem

Jestliže Vás zajímá, jakými úspěšnými projekty se může Národní úřad pro letectví a vesmír pyšnit, prozradíme Vám to. Mezi pilotované vesmírné projekty patří kupříkladu program Mercury, Gemini, Apollo, ale také Skylab, Space Shuttle a již zmiňovaná Mezinárodní vesmírná stanice ISS. Co se týče nepilotovaných projektů, zaměřeny byly na všechny důležité prvky ve vesmíru. Výzkum byl realizován například v rámci Měsíce, Venuše, Merkuru, Marsu, Jupiteru, Saturnu, Slunce, ale i mnohých dalších menších planetek.

NASA má na svědomí i známé vesmírné observatoře. Typickým příkladem je Hubbleův vesmírný dalekohled, COBE, IRAS, Comptonova gama observatoř nebo vesmírný dalekohled Jamese Webba. Motto organizace zní Fot the Benefit of All.