ISS má za sebou dlouhou historii ve vesmíru

Fotografie Mezinárodní vesmírné stanice ISS.

International Space Station neboli Mezinárodní vesmírná stanice známá pod zkratkou ISS. To je ve své podstatě jediná trvale a dlouhodobě obyvatelná vesmírná stanice, která slouží jako základna mnohým astronautům. Zajímá Vás, kdy byla ISS vypuštěna do vesmíru a z jakých modulů se skládá? Začtěte se do následujících řádků.

Vše začalo v roce 1998

Je pravdou, že prvopočátky historie ISS se začaly psát už v roce 1984. V tu dobu byl vyhlášen plán vesmírné stanice s názvem Freedom. Tehdy ho vyhlásil americký prezident Ronald Reagan a jeho úřad. Vše se ale začalo realizovat až o několik let později, což můžete vyčíst z níže uvedené tabulky a prezentovaných informací.

PředmětHodnota
Vynesení prvního modulu1998
Název prvního moduluZarja
Výška vesmírné stanice400 km
Průměrná rychlost stanice7 700 m/s
Informace spojené s Mezinárodní vesmírnou stanicí.

Právě uváděná rychlost pohybu Mezinárodní vesmírné stanice prozrazuje, že kolem Země oběhne za 92 minut a několik vteřin. Pro zajímavost ještě doplníme, že na ISS první posádka vstoupila v roce 2000 a od té doby je to pravidelně.

Významné moduly vesmírné stanice ISS

Mezinárodní vesmírná stanice se pochopitelně neskládá pouze z modulu Zarja. Ten byl svého času prvním. Vypuštěna byla řada dalších modulů, z nichž každý měl v rámci projektu svoji funkci. Jmenovat lze propojovací modul Unity, solární panel P6 Truss, přechodová komora Quest Joint Airlock Module, evropský laboratorní modul Columbus, robotický manipulátor Dextre a mnohé jiné.

Hlavním transportním prvkem byly pochopitelně raketoplány. Mezi ně se s naprostou jistotou řádí všem dobře známý Discovery a ostatní. Dále je to Endeavour, Atlantis a nosná raketa Falcon 9 z posledních let. Kromě evropského modulu je součástí ISS také ten japonský zvaný Kibó a americký Destiny.

ISS je drahou vesmírnou zábavou

Dobývání vesmíru pochopitelně není žádnou levnou a jednoduchou záležitostí. Ve své podstatě se jedná o nejdražší a nejunikátnější stavbu lidstva vůbec. Pokud se do celkového rozpočtu zahrnou všechny přidružené náklady, včetně transportů do vesmíru, na konci roku 2017 byl celkový účet kolem 157 miliard amerických dolarů a více. Na druhou stranu, Mezinárodní vesmírná stanice má z vědeckého hlediska jistě svůj důležitý význam a přínos.