Hypotéka vs. úvěr – Poznejte jejich největší rozdíly

Uvažujete o tom, že si pořídíte vlastní bydlení? Pak finance budou tím, co bude shánět nejdříve. Pokud nemáte vlastní úspory, nabízí se dvě možná řešení. Je to hypotéka a úvěr ze stavebního spoření. Každý z těchto úvěrových produktů má pochopitelně své klady a zápory, s nimiž Vás podrobněji seznámíme v následujících řádcích.

Jaké výhody má hypotéka?

Když se primárně zaměříte na hypotéční úvěr, s naprostou jistotou si povšimnete několika přínosných kladů. Hypotéku můžete získat v poměrně značné výši. A to když máte čím ručit. Pak určitě nebude žádný problém. Dále oceníte délku splatnosti dosahující až třiceti let. Zároveň Vám bude zárukou i nižší úroková sazba.

Srovnání hypotéky a úvěru ze stavebního spoření

Své výhody má pochopitelně i úvěr ze stavebního spoření. Na druhou stranu oba produkty skrývají i jistá negativa. S tím vším a mnohým dalším Vás podrobněji seznámíme prostřednictvím níže uvedených otázek a odpovědí.

Jaké nevýhody má hypotéka?

Je spojena s fixací na určitou dobu. Počítejte s tím, že budete muset ručit nemovitostí v odpovídající výši. Zároveň Vás čeká trochu složitější administrativní proces.

V čem je zajímavý úvěr ze stavebního spoření?

U menších částek nemusíte ručit nemovitostí. Řádný úvěr lze doplatit bez jakýchkoliv sankcí. Když na něj nedosáhnete, bude Vám nabídnut překlenovací úvěr.

Jaké jsou přidružené klady stavebního spoření?

Než si naspoříte odpovídající částku pro získání úvěru, budete moci úspory zhodnocovat zajímavou úrokovou sazbou. Zároveň obdržíte i státní podporu.

Jak vysoká je státní podpora?

Státní podpora dosahuje výše 10 %. Omezena je však maximální částkou vkladu 20 000 Kč, takže za rok můžete získat sumu 2 000 Kč.

Má úvěr ze stavebního spoření nějaké nevýhody?

Tento úvěr není hypotéka, takže na úrocích zaplatíte o něco více. A to především v rámci překlenovacího úvěru. Úrok se navyšuje v okamžiku, kdy neručíte nemovitostí. Vyžadovány jsou také pravidelné poplatky za vedení úvěrového účtu.